Polska Wieś

Wieś Polska - gdzie słońce rytm wyznacza

Zapraszamy na piknik, który swym charakterem nawiązuje do tradycji i kultury wsi polskiej sprzed czasów rewolucji przemysłowej. Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, gdzie uczestnicy mają okazję poznać uroki życia na wsi, wykonywanych na roli prac i dawnych narzędzi, którymi posługiwano się w codziennym życiu.

 

Specjalną atrakcją jest grupa mieszkańców pochodząca z jednej z najstarszych wsi w Polsce, która od lat kultywuje 500-letnią tradycję swojej miejscowości. Dzięki nim goście pikniku mogą usłyszeć dawne ludowe przyśpiewki, zobaczyć jak młóciło się zboże oraz wyrabiało i piekło prawdziwy, wiejski chleb w chlebowym piecu.

 

Oto słowa reprezentanta grupy, które w pełni odzwierciedlają charakter tego wydarzenia:

 

"Pragniemy pokazać nasze miejsce na ziemi: ciche, urocze, gdzie od wielu pokoleń żyją spokojni, ale ciekawi ludzie. Prawie 500-letnia historia wsi jest powodem naszej dumy. Przez ten czas wykształciły się zwyczaje i obrzędy typowe dla regionu. Zachowanie tradycji, kultury, zwyczajów
 i obrzędów życia na wsi to sens wielu naszych działań. Dlatego nie tylko u siebie, ale w całej Polsce organizujemy pokazy, by zaprezentować, jak drzewiej bywało. Wspólne korzenie i tożsamość dają poczucie więzi i bliskości.

Prezentacja naszej wsi realizowana jest przez grupę kilkunastu osób. To co prezentujemy, to nie tylko pokaz, ale przede wszystkim nasze życie. Mieszkamy i żyjemy jak na wsi z "Chłopów", ale także żyjemy w dzisiejszych realiach. Dlatego wśród nas są ludzie wykonujący różne zawody, których umiejętności są zaskoczeniem podczas pokazów."

 

Rekonstrukcja WSI POLSKIEJ składa się z kilkudziesięciu elementów, obejmują one zarówno konkursy i pokazy, ale także stanowiska z dawnymi narzędziami i czynnościami, m.in. stanowisko do przędzenia, wyrobu i pieczenia chleba oraz stanowisko z prasą Guttenberga.

 

Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości - tam, gdzie słońce rytm wyznacza.Pozostałe atrakcje w tej kategorii:

wyślij zapytanie

Informujemy, że na naszej witrynie korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookie na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z witryny, bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza akceptację naszej Polityki prywatności.

Zrozumiałem

x